
4 опорни точки за добри взаимоотношения на работното място
Прекарваш на работното си място минимум 8 часа на ден. Това е много време и за да се чувстваш добре, освен че е нужно
да обичаш работата си, е препоръчително да поддържаш добри взаимоотношения с колеги, подчинени и шефове. Истината е, че не можеш да харесваш и да се харесваш на всички, но пък е здравословно да поддържаш отношения на добронамереност и коректност.
Длъжностната характеристика
Може да ти се струва формализъм, но ако не си проучила длъжностната си характеристика още при постъпването на работа, направи го максимално скоро. Така ще знаеш точно правата и задълженията си, правомощията си и професионалните рамки, в които се очаква да се движиш. А това е базата за добрите взаимоотношения на работното място.
Така ще си спестиш ситуации, в които те мъмрят, че
• не изпълняваш задълженията си,
• превишаваш правата си,
• вършиш чужда работа, вместо своята.
Повярвай, в такъв момент не е добре да се извиняваш с признанието, че не си знаела.
Екипност
Дори при професиите, предполагащи най-голяма свобода и индивидуализъм, има екипност. Зад гърба ти винаги има някой – доставчик, технически сътрудник, поддръжка. Не можеш да си свършиш работата без тях. А друг не може да свърши своята без теб. Затова винаги трябва да си наясно не само със своята част от пъзела, а и с общата картина. И да знаеш в кой момент къде и доколко можеш или трябва да се намесиш.
Ако нещо не върви, обърни се директно към колегата от когото зависят нещата и го помоли да помогне. Можеш да изтичаш и до шефа, който да разпореди на същия колега да свърши необходимото. Но със сигурност в двата случая реакцията и на шефа, и на колегата ще е различна.
Научи се да казваш „не“
Винаги се намира по някой използвач, който няма нищо против друг да му свърши работата, а той да обере лаврите. Научи се да различаваш нуждата от колегиалност и взаимопомощ от използвачеството. Не се поддавай на фрази като „Само ти можеш да оправиш това!“, „Какво толкова, ще го направиш за нула време.“, „Аз съм претрупана, а ти живота си живееш!“.
Вероятно ще се налага да поемаш и извънредни задачи. Но ако това се превърне в система, нормално е да напомниш за длъжностната си характеристика и за правото ти да получаваш допълнително възнаграждение за допълнителна работа.
Приятелски и лични взаимоотношения
Няма начин когато прекарваш с някого толкова време да не възникнат лични симпатии, антипатии, приятелства, съперничества и т. н. Когато те не пречат на работата, си остават лично твой проблем. В противен случай рано или късно ще трябва да избираш – кое ти е по-важно, работата или непоносимостта към нахалницата, с която все пак се случва да работите по общи задачи.
А дали да имаш връзка с колегата или шефа? Прецени – какво може да се случи, ако връзката завърши със скандал или драма? Готова ли си да понесеш случващото се? Ще се наложи ли да напуснеш работа?
Когато пък чувствата са толкова силни, че изобщо не се сещаш да мислиш за спасителен изход, наслаждавай се и бъди щастлива!