
Необходима ли ти е диплома за добра работа
На една по-младежка възраст почти всеки е смятал, че дипломата е нещо формално и ненужно, че престоя в университета е губи-време и той е достатъчно добър, за да си намери място в живота и без доказателство за получено образование.
Има толкова успели хора без университетска диплома
О, да! Има!
Често чуваме за някой гениален ум, който прави блестяща кариера без никакви усилия. Големите корпорации наддават за него, а той слага в джоба си всички дипломирани сухари или прави успешен собствен бизнес. Но забележи – винаги става дума за човек с изключителна дарба, умения, постижения. А тези, на които просто им е „дадено“ не са много! И ако не си сигурна, че ти си една от тях и не си е проличало досега – да, дипломата ще ти трябва!
Има толкова хора с дипломи, които нищо не могат и не разбират
И това е вярно. Случва се често.
И все пак, ако ти си работодател, как ще отсееш кандидатите за работа. Търсиш грамотни, подготвени хора, които лесно и бързо ще усвоят спецификите на работата в офиса, цеха, сервиза, студиото или магазина. Искаш добре образован човек с висока професионална квалификация от висше училище с авторитет, по възможност с опит. Посочваш изискването за диплома като задължително условие в обявата. Кандидатът без доказано образование отпада още на входа – при разглеждане на документите.
Някой непременно ще те забележи и ще ти даде шанс
Може и така да стане!
Но за целта способностите и уменията ти трябва вече да са проявени и доказани с конкретни резултати. Спечелени големи конкурси, впечатляващи продукти, създадени от теб самата, внушаващо портфолио, доказан професионален опит и т. н.
За да ти даде някой шанс, той трябва да знае, че можеш и че си струва да ти го даде. Бизнесът не е благотворителна дейност. Представяш ли си някой да наема случайни хора, без никакви категорични доказателства за умения и знания, защото те твърдят че могат? А заплатите? Осигуровките? Разходите по подготовката им и загубите от несвършената или лошо свършената работа?
Ти би ли поела тези рискове и то когато не става дума за близък човек от семейството?
Никога няма да работя по специалността
Образованието не е само професионална и специална подготовка. То е начин да се разшири кръгозора, да се школува мисленето, да се научат алгоритмите за решаване на проблеми, да се формират механизми за трансфер на знания и умения от една сфера в друга. Всичко това много често е дори по-ценно от тясната специална подготовка. Разбира се, не става дума за случаите, при които професионалната квалификация и правоспособност е задължителна. Затова много често работодателят иска образовани хора, без да се интересува от специалността им.
Тези базови умения ти можеш да придобиеш и извън университета. Но вече говорихме за това – трябва да получиш шанс, за да ги демонстрираш.
Дори да не ти харесва, изводът се налага от само себе си. Дипломата ти е необходима! Ако все пак поемеш риска да се справяш и без нея, бъди готова – поне в началото – ти да вършиш работата, а някой друг да обира лаврите.