
Какво е следотпускарска депресия
Лятото преваля. Хората се връщат от отпуск и първите работни дни се оказват трудни, натоварващи и потискащи. Вече официално се говори за следотпускарска депресия.
Какво се случва след отпуската
Специалистите твърдят, че колкото по-дълга е била ваканцията, толкова по-вероятно е адаптацията ти след връщане да е трудна и продължителна.
Ако единия ден все още си била свободна, сутринта си спала до късно, после си била на плажа, пътувала си, а на другия ден вече си в офиса, не е чудно, че се чувстваш неуютно, че си напрегната и кисела, уморена и отпаднала. Очакващите те задачи ти се струват твърде много, колегите – досадни. По-строгите дрехи те изнервят.
От поне няколко дни за пренастройка има нужда целият ти организъм. Психологическите нагласи също не се променят моментално.
Кога депресивните състояния са по-вероятни
Излизайки в отпуск, си оставила недовършени задачи, мислила си ги през цялото време. Връщаш се на работа с чувство за вина и притеснение.
През отпуската си работила вкъщи – ремонт, зимнина, гости, други ангажименти. Стресът от работата си заменила със стрес и умора у дома. Разбираемо е, че мисълта за натрупалите се задачи те кара да се чувстваш зле.
Когато си почивала две-три седмици далече от дома – особено с голяма и шумна компания – на практика почивката ти е била непрекъснато съобразяване с нечии интереси. Чувстваш се неудовлетворена и напрегната.
Твърде дълго и с твърде големи очаквания си планирала отпуската. Подобни очаквания се реализират трудно. Връщаш се разочарована. Вместо релакс и спокойствие, си натрупала стрес и съжаление. Те не са добра основа за бодро и оптимистично работно настроение.
Не харесваш и не обичаш работата си.
Как да избегнеш или намалиш вероятността за депресия след отпуската
В болшинството от случаите депресивните състояния отшумяват от няколко дни до седмица – най-много две. Но защо да ги преживяваш, когато има начини да ги избегнеш. Въпрос на планиране и умение за разделяне на работата и почивката е.
1. Разчисти задачите преди да излезеш в отпуск
Ако не си в състояние да свършиш всичко сама, разпредели оставащите задачи между колегите. Помисли кой би могъл да поеме възникващите спешни ситуации, докато те няма. Обсъди го с него и с шефа.
2. Независимо от срока на ваканцията, постарай се да й се отдадеш изцяло
Пътувай, разглеждай забележителности, занимавай се с хобито си, срещай се с нови хора – трупай впечатления, спомени, емоции. Ако си със семейството си, не използвай точно почивката, за изясняване на отношенията. Просто се радвай на времето с половинката си и децата.
3. Остани си няколко дни вкъщи
Между завръщането вкъщи и тръгването на работа е добре да има няколко дни. Това ще ти позволи да се адаптираш по-лесно и по-безболезнено към работния ритъм.
4. Общоприетото връщане на работа в понеделник не е най-добрият вариант
Ако първият ти работен ден е в сряда или четвъртък, късата работна седмица също ще помогне стресът да не е прекалено голям.
5. Първите дни карай по-полека
Избирай по-леки задачи с повече излизания навън – в случая летящият старт не е най-добрият избор.
За първите работни дни подбирай облеклото си така, че да е едновременно подходящо за офиса и да те кара да се чувстваш красива, секси и желана – помага.